Skip to main content

5 Kuruşun Taşıdığı Anlam

Genel 187

 

İlk yazım bir çoğumuzun cebinde fazlalık gördüğü yere düşse almayacağı en hor görülen paramız 5 kuruş üzerine olacak.

Kağıt paraların üzerinde olan fotoğraflar hepimizin ilgisini çekerken anlam derinliği bakımından daha özel motiflerle süslenmiş madeni paralarımız her zaman görmezden gelinmiştir.

Kadim Türk dini olan Gök-Tanrı inancından bize miras kalan Hayat Ağacı motifi kilimden mimariye, bayraklardan madeni paralara kadar her alanda karşımıza çıkmıştır.

Kadim Gök Tanrı inancımızda “Ulu Kayın” ola

rak bilinen Hayat Ağacı Dünya ile gök alemi arasında bağı kuran, kimi destanlara göre Türeyişin başlangıcı olan kutsal bir simgedir.Bu ağaçla ilgili detaylı bir yazıyı kısa süre içerisinde sizlere ulaştıracak olmakla birlikte 5 kuruşumuzun üzerindeki motife tekrardan dönmek istiyorum.

5 kuruşun sağ kısmında yer olan motif “Hayat Ağacı” motifidir. Bu motifin hem basım adeti hemde değeri dikkate alındığında en ulaşılabilir paramızın üzerinde olması tesadüf değildir. Türk kültür dinamizmini ortaya koyan bu tasarım, Türklerin hala Türkistan kültürünü taşıdınığını, İslamiyet öncesi inançlarını unutmadıklarını göstermektedir. Öyleyse bizler için 5 kuruşlar artık maddi değer ifade etmese bile manevi bir değer ifade edebilir ve bereket parası için seçilecek en güzel para olabilir.

Yorum Yap (Toplam: 0 yorum.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*