Skip to main content

Türk Mitolojisi Alanında Okunması Gereken Kitaplar

Makaleler

 

Türk Mitolojisi üzerine okuma yapan hemen hemen herkes ilk kitap olarak  Fransız yazar  Jean – Poul Roux’un Eski Türk Mitolojisi  kitabıyla okumalarına başlar. Bu kitap, kendi alanında yazılmış birçok kitabın öncülüdür ve kendisinden sonra yazılmış her kitapta bir parçasını bulundurur, hatta bazı kitapların maalesef kopya sayılabilecek oranda benzerlikler gösterdiğini belirtmek gerekir. Dolayısıyla Türk Mitolojisi alanında yeni bir şeyler öğrenmek isteyen okurların kitap seçimlerinde yol gösterecek bu yazıyı kaleme alıyorum. Bu yazıda size önerdiğim kitapları zaman içerisinde inceleme yazılarıyla da destekleyeceğim ve kitap isimleri üzerinden bağlantılar ile ilgili yazılara yönlendirmede bulunacağım. Aşağıda listelediğim 5 kitap derinlemesine araştırma yapmak isteyenlere farklı içerikler sunacak, okumalarınızda tekrara düşmeyi en aza indirecektir. Roux, size Türk Mitolojisinin genel çerçevesini çizerken, Yaşar Çoruhlu çizilen çerçeveyi detaylandıracaktır. Bahaddin Ögel ise 2 ciltlik eseriyle sizi derin okumalara sokarak kafanızda oluşabilecek sorulara cevap oluşturacaktır.. Nuray Bilgili’nin kitabı ise yeni yapılan kazılarda ortaya çıkan bulguları, daha önce ortaya serilmeyen bilgileri sizlere sunacaktır. Türk Halk Bilimci Pertev Naili Boratav ise okumalarınızı taze tutacak özetle Türk Mitolojisinin üstünden tekrardan geçecektir.

Sadece bu alanda 1 kitap okuyacağım derseniz size dilinin ağır olmaması, bilgi düzeyinin temelden başlaması, detaylı bir inceleme içermesi ve ek halinde görsellerin sunulması sebebiyle Yaşar Çoruhlu’nun “Türk Mitolojisinin Ana Hatları” kitabını önermekteyim. Konu ilginizi çeker ve bir kitap daha okumayı düşünürseniz Nuray Bilgili’nin “Türk Mitolojisi” kitabını okumak konuyla ilgili bilgi dağırcığınızı önemli ölçüde geliştirecektir.

1.) Eski Türk Mitolojisi – Jean Poul Roux

2) Türk Mitolojisinin Ana Hatları – Yaşar ÇORUHLU

3) Türk Mitolojisi (2 Cilt) – Prof. Dr. Bahaeddin ÖGEL

4) Türk Mitolojisi – Nuray BİLGİLİ

5) Türk Mitolojisi  Oğuzların-Anadolu, Azerbaycan ve Türkmenistan Türklerinin Mitolojisi – Prof.Dr. Pertev Naili Boratav 

Bu alanla ilgili kitap tavsiyeleriniz var ise mail ile bize ulaşabilirsiniz.

İyi okumalar dilerim.